Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Inovatívne zubné pasty na čistenie a rozžiarenie každého typu úsmevu.

Zubné pasty

Zubná kefka pre každý typ úsmevu, navrhnutá s dôrazom na komfort a výsledky.

Zubné kefky

Výrobky pre deti robia čistenie zubov zábavným a podporujú pravidelné používanie.

Výrobky pre deti

Výrobky pre starostlivosť o ústnu dutinu k dispozícii výhradne u zubných lekárov alebo dentálnych hygienikov.

Výrobky od zubného lekára

Ostatné výrobky Colgate pre kompletnú starostlivosť o ústnu dutinu.

Ústne vody a ďalšie výrobky

Tehotenstvo/predpôrodná starostlivost a zdravie ústnej dutiny

Môže mat zdravie ústnej dutiny vplyv na tehotenstvo?
Coraz viac dôkazov poukazuje na súvislost medzi parodontitídou a predcasnými pôrodmi nedonosených detí. Pri tehotných ženách trpiacich parodontitídou existuje väcšia pravdepodobnost predcasného pôrodu dietata alebo že sa dieta narodí príliš malé.

Na zistenie, akým spôsobom parodontitída ovplyvnuje výsledok tehotenstva, bude potrebný další výskum v budúcnosti. Zdá sa však, že parodontitída zaprícinuje zvýšenie hladiny biologických tekutín, ktoré vyvolávajú pôrod. Dostupné údaje naznacujú, že v prípade, že parodontitída sa pocas tehotenstva zhorší, existuje vyššie riziko predcasného pôrodu.

Co je možné robit pre zaistenie zdravého tehotenstva?
Najlepšou radou pre ženy, ktoré rozmýšlajú nad tehotenstvom, je absolvovat prehliadku u zubného lekára a dat si vyliecit všetky problémy ústnej dutiny ešte pred otehotnením.

Pocas tehotenstva si Vaše zuby a dasná vyžadujú osobitnú pozornost. Pravidelné cistenie zubov zubnou kefkou a dentálnou nitou, vyvážená strava a pravidelné návštevy zubného lekára pomôžu znížit problémy so zubami, ktoré sa vyskytujú pocas tehotenstva.

Aké problémy ústnej dutiny sa môžu objavit pocas tehotenstva?
Štúdie dokazujú, že vela žien pocas tehotenstva trpí gingivitídou - ked sa na zuboch nahromadí zubný povlak a zacne dráždit dasná. Medzi príznaky patria zacervenania, zápaly a krvácanie dasien.

Tehotenská gingivitída sa vyskytuje castejšie práve pocas tehotenstva, pretože zvýšená hladina hormónov spôsobuje, že dasná reagujú na dráždivé látky v zubnom povlaku ovela intenzívnejšie. Napriek tomu hlavnou prícinou gingivitídy zostáva zubný povlak, nie hormóny.

Udržiavanie cistých zubov, najmä na línii dasna pocas tehotenstva významným spôsobom znižuje riziko gingivitídy alebo je dokonca jej efektívnou prevenciou. A pre Vaše zuby bude lepšie nahrádzat sladkosti zdravším jedlom ako napríklad syry, cerstvé ovocie alebo zelenina.

Co môžem ocakávat pri návštevách zubného lekára pocas tehotenstva?
V prvom rade nezabudnite už pri objednávaní zubnému lekárovi oznámit, že ste tehotná. Návštevu u zubného lekára je najlepšie naplánovat medzi štvrtým až šiestym mesiacom tehotenstva. Preto, lebo prvé tri mesiace tehotenstva sú z hladiska vývoja dietata považované za najdôležitejšie. Pocas posledného trimestra môže zasa stres spojený s návštevami u zubného lekára zvýšit výskyt predpôrodných komplikácií.

Za normálnych okolností sa v prvom trimestri tehotenstva nevykonávajú röntgenové snímky, neaplikujú dentálne anestetiká, lieky proti bolesti a antibiotiká (najmä tetracyklín), pokial to nie je absolútne nevyhnutné. V poslednom trimestri tehotenstva môže byt dlhšie sedenie v zubárskej stolicke nepríjemné. Okrem toho sa zistilo, že tehotné ženy bývajú náchylnejšie na napínanie na dávenie. Váš zubný lekár je však na takúto situáciu pripravený.

Ak si potrebujete dohodnút pohotovostnú návštevu, pred príchodom ambulancii oznámte, že ste tehotná. Prediskutujte so zubným lekárom stresové stavy, predchádzajúce potraty a lieky, ktoré užívate, kedže všetky tieto okolnosti môžu mat vplyv na to, akým spôsobom bude zubný lekár riešit Vaše problémy. Pred zacatím prípadnej liecby je možné, že Váš zubný lekár bude chciet prediskutovat Váš stav aj s Vaším všeobecným lekárom.

V prípade akýchkolvek pochybností alebo obáv trvajte na tom, aby zubný lekár Vaše špecifické potreby prediskutoval s Vaším všeobecným lekárom. Ak Vám zubný lekár predpíše lieky, neprekracujte predpísané dávkovanie. Platí to aj pre aspirín.

Súvisiace videá

Ako si čistiť zuby

Ako si čistiť zuby

Naučte sa odporúčané techniky pre najlepšie čistenie.

Súvisiaci sprievodcovia

Kvíz o parodontitíde

Kvíz o parodontitíde

Koľko toho naozaj viete o parodontitíde? Urobte si náš kvíz a uvidíte.
Hlavná stránka  |  Zásady používania súborov cookie  |  Ochrana súkromia  |  Kontaktujte nás  |  Kariéra
© Colgate-Palmolive Company. All rights reserved.
Práve si prezeráte slovenskú stránku.