Colgate Oral and Dental Health Resource Center

Inovatívne zubné pasty na čistenie a rozžiarenie každého typu úsmevu.

Zubné pasty

Zubná kefka pre každý typ úsmevu, navrhnutá s dôrazom na komfort a výsledky.

Zubné kefky

Výrobky pre deti robia čistenie zubov zábavným a podporujú pravidelné používanie.

Výrobky pre deti

Výrobky pre starostlivosť o ústnu dutinu k dispozícii výhradne u zubných lekárov alebo dentálnych hygienikov.

Výrobky od zubného lekára

Ostatné výrobky Colgate pre kompletnú starostlivosť o ústnu dutinu.

Ústne vody a ďalšie výrobky

Ako sa mám starať o zuby svojho dieťatka?

Správna starostlivosť o zuby dieťaťa sa začína jeho narodením. Ešte pred rastom prvých zúbkov dieťaťa môže ich budúci vzhľad a zdravie ovplyvniť niekoľko faktorov. Napríklad tetracyklín, ktorý je bežné antibiotikum, môže spôsobiť zmenu farby zubov. Z toho dôvodu by ich dojčiace matky alebo tehotné ženy nemali používať v druhej polovici tehotenstva.

Keďže zuby dieťaťu väčšinou vychádzajú okolo šiestich mesiacov, štandardné postupy starostlivosti o zuby ako čistenie zubnou kefkou a dentálnou niťou pri bábätkách nie sú potrebné. Deti však majú špeciálne potreby starostlivosti o zuby, o ktorých by mali rodičia vedieť. Patrí medzi ne aj ochrana proti syndrómu dojčenskej fľaše a zaistenie, aby Vaše dieťa dostávalo dostatok fluoridu.

Čo je to syndróm dojčenskej fľaše a ako mu predchádzať:

Syndróm dojčenskej fľaše je spôsobený častým a dlhodobým vystavovaním detských zubov tekutinám, ktoré obsahujú cukry. Patria medzi ne mlieko, dojčenská výživa a ovocné džúsy. Tekutiny s cukrami sa usádzajú okolo zúbkov na dlhý čas počas spánku dieťaťa, čo vedie k zubným kazom pričom tieto sa najprv objavujú na horných a dolných predných zúbkoch. Z toho dôvodu by ste nemali dieťaťu dovoliť zaspať s fľašou s džúsom alebo mliekom v ústach. Namiesto toho dajte dieťaťu pred spánkom fľašu s vodou alebo cumlík odporúčaný zubným lekárom. Ak dieťa dojčíte z prsníka, snažte sa mu nedovoliť piť neprestajne. Po každom dojčení utrite dieťaťu zúbky a ďasná čistou a vlhkou handričkou alebo tampónom z gázy.

Čo je to fluorid a ako zistím, či moje dieťatko prijíma dostatočné množstvo?

Fluorid má priaznivé účinky ešte predtým, ako sa zuby dieťaťa začnú prerezávať. Spevňuje zubnú sklovinu ešte predtým, ako sa zuby začnú vôbec tvoriť. V mnohých verejných vodárňach sa správna dávka fluoridu dodáva priamo do vody, aby sa tým dosiahol správny vývoj zubov. Ak chcete zistiť, či Vaša voda obsahuje fluorid a v akom množstve, obráťte sa na svoju miestnu vodáreň. Ak Vaša voda z vodovodu neobsahuje fluorid, prípadne nie v dostatočnom množstve, poraďte sa s pediatrom alebo zubným lekárom ohľadom používania fluórových tabletiek, ktoré môže dieťa užívať denne. Ak na pitie a varenie používate fľaškovú vodu, nezabudnite to spomenúť všeobecnému lekárovi alebo zubnému lekárovi. Môžu dieťaťu predpísať fluórové doplnky k strave.

Súvisiace videá

Ako sa starať o detský chrup

Ako sa starať o detský chrup

Toto krátke video Vás naučí, ako správne čistiť detský chrup a dá Vášmu dieťaťu zdravý štart smerom k dobrému zdravotnému stavu ústnej dutiny na celý život.

Súvisiaci sprievodcovia

Prognóza zubného kazu

Prognóza zubného kazu

Na základe niekoľkých jednoduchých otázok zistite, či je u Vášho dieťaťa v budúcnosti pravdepodobný výskyt zubného kazu.
Hlavná stránka  |  Zásady používania súborov cookie  |  Ochrana súkromia  |  Kontaktujte nás  |  Kariéra
© Colgate-Palmolive Company. All rights reserved.
Práve si prezeráte slovenskú stránku.